Kredyty obrotowe dla nowych firm

Każda firma, by mogła się rozwijać, potrzebuje funduszy. Jeśli przedsiębiorstwo samo nie dysponuje odpowiednimi środkami, może zwrócić się do banku o kredyt inwestycyjny. Oferta tych instytucji jest bardzo bogata. Istnieją zarówno kredyty dla małych przedsiębiorstw, jak również dla dużych firm, kredyty pod hipotekę, a niektóre z nich mogą starać się także o pożyczki z dofinansowaniem unijnym. Osobną ofertą dysponują także dla nowych firm.

Oprócz tzw. kredytów na start, które zaciągnąć można w celu założenia nowej firmy, istnieją także specjalne kredyty obrotowe dla młodych firm. Młode przedsiębiorstwo to takie, które istnieje od niedawna, jednak działa co najmniej 12 miesięcy. Z tego dodatkowego źródła gotówki można uzyskać fundusze na spłatę bieżących rachunków, zakup sprzętu niezbędnego do rozwoju firmy lub realizację innych inwestycji, których celem jest rozwój przedsiębiorstwa. Taki produkt może przyjmować różne postacie, a także różne kwoty pożyczki, okresy spłaty, wysokości i sposób spłaty rat kredytu.

Kredyt obrotowy może zostać przyznany w ramach rachunku bieżącego na trzy lata. W ten sposób można uzyskać nawet 700 tys. zł. Niektóre banki oferują stricte kredyty inwestycyjne dla firm, do których można dodatkowo uzyskać dofinansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Tego rodzaju pożyczkę można zaciągnąć nawet do 1 mln zł, a okres spłaty wynosi do 48 miesięcy. Takie kredyt może zaciągnąć osoba fizyczna, która prowadzi własną działalność gospodarczą, w tym także osoby prowadzące spółkę osobową lub spółkę jawną, ale także rolnicy. Jest to więc także jeden z rodzajów kredytu rolniczego, który można zaciągnąć na rozwój gospodarstwa.

Wniosek o kredyt obrotowy może zaciągnąć także osoba, która wykonuje wolny zawód, czyli: lekarze wszystkich specjalności, prawnicy, biegli rewidenci, architekci, rzecznicy patentowi, tłumacze przysięgli. Oferty bankowe różnią się także terminem spłaty rat kredytu obrotowego. W zależności od banku, może się ona odbywać co miesiąc lub nawet co kwartał. Decydującym czynnikiem, który wpływa na przyznanie kredytu, jest kondycja finansowa firmy.